Interiérová omietka: vlastnosti, druhy, využitie
rbcplus2022-04-19T19:10:05+02:00Aká interiérová omietka je pre vás tá najvhodnejšia? V minulom článku sme sa pozreli na výber interiérovej farby do domácnosti. Tento krát sa pozrieme na jej podklad. Interiérovú omietku. Hlavnou úlohou interiérových omietok je regulovanie vlhkosti v miestnosti, no taktiež by mali poskytnúť stenám atraktívnu štruktúru. Rozdiel medzi exteriérovými a interiérovými omietkami je ten, že úlohou exteriérových omietok je chrániť stavbu proti externým vplyvom. Interiérové omietky zase zveľaďujú bývanie. Interiérové omietky síce nečelia poveternostným podmienkam, ako to býva u vonkajších omietok, no taktiež by ste mali ich výber dobre premyslieť.
Interiérová omietka druhy
- Hlinená omietka – Starší typ omietky ktorý používali naši predkovia. Pripravuje z ílu a rôznych zrnitostí. Je nanášaná v hrubej vrstve. Nie je agresívna k pokožke. Je prirodzená, trváca a Dobre absorbuje vlhkosť a sa ľahko tvaruje. Využíva sa aj pri vzorovaných stenách.
- Sadrová omietka – Patrí k najčastejším interiérovým omietkam. Vyznačuje sa hladkým povrchom, vďaka tomu je vhodná na použitie v spoločenských priestoroch. Sadrová omietka dobre dýcha a absorbuje vlhkosť.
- Štuková omietka – Jednozrnná omietka, hodí sa pod maľovku a tapety. Nanáša sa v dvoch vrstvách.
- Hladká Vápenná omietka – Tento druh omietky je vhodný do miestností, v ktorých je zvýšená vlhkosť napríklad (kúpeľňa, Kuchyňa). Oproti ostatným druhom býva lacnejšia. Má dobré hlukovo izolačné schopnosti.
- Hrubá Vápenná omietka – Má väčšie zrná ako je to u hladkej omietky. Je vysoko odolná. Využíva sa na komíny pivnice, povaly.
- Perlitová omietka – Príjemná na dotyk zlepšuje tepelnú izoláciu.
- Sanačná omietka – Využíva sa na ošetrenie vlhkého muriva. Pri jej použití v interiéroch je potrebné dostatočné počiatočné vetranie.
- Štruktúrovaná omietka – Využíva sa na zvýraznenie prvkov, akým je napríklad kozub.
Čo sledovať pri výbere interiérovej omietky?
Vhodná interiérová omietka by mala taktiež aj dobre izolovať, či už zvukovo alebo tepelne. Mala by byť prievzdušná aby mohla dýchať a tým pádom by interiér nepodliehal vlhkosti. Interiérová omietka by sa vám vo finále mala páčiť.
Dávajte si pozor do akého priestoru sa ide omietka dávať. Podľa toho vyberajte aj druh omietky. Máme na mysli (vlhkosť, dom, byt)
Dávajte si pozor aj na podklad na aký typ muriva idete nahadzovať omietku (Betón, Tehla, kameň, pórobetón, drevotrieskové tvarovky). Nie všetky omietky sa hodia na každý typ muriva.