7. Praktických tipov ako si vybrať interiérové dvere
rbcplus2022-04-19T19:13:09+02:00Ako vybrať interiérové dvere ktoré sadnú do vašej domácnosť nie je vôbec jednoduché. Pri výbere musíte zvoliť typ dverí, farbu, materiál a model tak aby bol kvalitný a zapadal do celkového dizajnu domácnosti. Pýtate sa ako vybrať tie správne interiérové dvere? Našich 7 jednoduchých a užitočných tipov vám z výberom pomôže.
1. Smer otvárania dverí: Pravé alebo Ľavé dvere?
Jednou z najnákladnejších otázok pri výbere dverí je smer otvárania. Existujú pravostranné a ľavostranné dvere. Smer dverí vám pomôže odporučiť projektant domácnosti alebo skúsený architekt a technik. Ľavé dvere spoznáte tak, že pánty sú umiestnené vľavo zo strany pohľadu. Pravé dvere majú zase pánty umiestnené na pravej strane.
2. Rozmer interiérových dverí.
Najštandardnejšie rozmery otvorov do ktorých sa osádzajú dvere majú šírku 70cm/80cm/90cm a na výšku 202cm. Dvere následne majú výšku menšiu o 5cm a šírku o 10cm.
Pomôcka pri výbere dverí:
- 60cm široké dvere – Špajza, šatník
- 70cm široké dvere – Kúpeľňa, záchod
- 80cm široké dvere – izby a kuchyňa
- 90cm široké dvere – vchodové dvere
3. Výplň dverí
Pri výbere výplne dverí by ste mali uvažovať nad nasledovnými faktormi:
- Váš rozpočet
- Umiestnenie dverí
- Životnosť dverí
Najlacnejšie dvere sú vyplnené prevažne papierovou voštinou. Takmer vôbec netlmia hluk, sú ľahšie a menej odolné voči poškodeniu. K odolnejším dverám patria dvere vyplnené z MDF dosiek.
Najkvalitnejšie dvere sú vyrobené z masívneho dreva. Sú finančne náročnejšie no neodporúčame ich umiestniť napríklad v kúpeľniach kde sa môžu vďaka vlhkosti poškodiť.
4. Typ interiérových dverí
Základným typom dverí sú dvere s klasickým spôsobom otvárania, no taktiež existujú rôzne druhy posuvných, otočných a lamelových dverí takzvaných (Lietačiek). Posuvné dvere sa môžu posúvať pred stenu alebo do stavaného „puzdra“.
Klasické interiérové dvere sa delia na dva druhy falcové a bezfalcové. Bezfalcové interiérové dvere nemajú profilovanú hranu vďaka tomu krídlo dverí je v jednej rovine so zárubňou a majú skryté pánty. Falcové interiérové dvere nemajú skryté pánty a vyčnievajú z priestoru. Sú finančne menej náročnejšie, no v súčasnosti si ich zákazníci volia vďaka ich estetickému prevedeniu.
falcové
Bezfalcové dvere
5. povrchová úprava interiérových dverí
Masívne interiérové dvere – Masívne dvere sú kusom prírody vo vašej domácnosti. Sú elegantné a už na prvý pohľad vidno že ide o silný kus dreva. Pri týchto dverách sa vyžaduje náročnejšia starostlivosť v porovnaní s umelými materiálmi. Odporúčame nevyužívať v priestoroch s vyššou vlhkosťou vzduchu.
Laminátové dvere – Široké spektrum dizajnov a prevedení s rôznou hrúbkou a typom laminátu. Jednoduchá údržba.
Dvere pokryté dyhou – Tento typ dverí znamená že sa vnútorná výplň dverí pokryje tenkou vrstvou prírodného dreva. Aj tento typ dverí podobne ako masívne môže časom meniť svoju farebnosť.
Lakované dvere – Povrchová úprava interiérových dverí na ktoré sa aplikuje lak. Existujú povrchy ktoré sú náročnejšie na lakovanie no lakované dvere disponujú vysokou odolnosťou.
Fóliové dvere – Dvere sú jednoduché na údržbu (Ľahko sa čistia). Fóliové dvere nemajú tak dlhú životnosť ako lakované dvere a časom môžu ukázať svoje nedostatky. Fóliované sú charakteristické tým že na vnútornú výplň sa aplikuje fólia z rôznym dekórom.
6. Akú zvoliť farbu a štýl dverí?
Záleží od situácie. Farba dverí a zárubní by mala ladiť s farbou podlahy. Niekedy je zase lepšie vytvoriť medzi podlahou a dverami farebný kontrast samozrejme so zachovaním rovnakej alebo podobnej štruktúry dreva. Medzi obľúbené dvere patria aj sklenené interiérové dvere. Buď drevené s vyplneným sklom alebo celosklenené.
Plné
Plné dvere sa predovšetkým hodia na komory, pivnice, technické miestnosti, alebo miestnosti v ktorých si chcete zachovať súkromie.
Presklené
Presklené dvere zase oceníte v obývačke, chodbe, alebo kúpeľni s použitím matného skla, ktoré Vás môže aspoň upozorniť že ste zabudli zhasnúť.
7.Kľučky dverí
Štítové kovanie:
Je charakteristické tým, že štít prekrýva kľučku a zámok. Je možné si ho vybrať v rôznych druhoch materiálových a farebných prevedeniach.
Rozetové kovanie:
Štít je rozdelený na 2 časti. Časť s kľučkou a časť so zámkom. Je zvyčajne o čosi drahšie no je veľmi obľúbené riešenie pri interiérových dverách.
Teda ako vybrať interiérové dvere?
Samotný výber si musí každý zvážiť sám všetko závisí aj od rozpočtu a osobných preferencií. Dúfame že vám naše rady pomohli pri výbere interiérových dverí, našu prácu si môžete pozrieť v sekcií Dvere. Výmenu dverí si môžete objednať aj priamo od nás. Profesionálne vám pomôžeme s výberom montážou a demontážou vašich nových izbových dverí. Pri Vašom záujme nás neváhajte kontaktovať. S pozdravom RBCplus.